- homeHome chevron_right
- Security & Comfort chevron_right
- Sensors and motion detectors chevron_right
- Indoor chevron_right
- BIC100
BIC100
Passive infrared ceiling-mounted detector with a 6-meter coverage radius and 360° detection angle – ideal for complete indoor protection
Discreet and seamlessly integrable protection
The BIC100 is a ceiling-mounted passive infrared detector designed for residential environments. Its compact design allows for seamless integration into any setting without being intrusive, while providing effective and precise coverage.
Outstanding performance, low cost
Part of Inim’s range of detectors, the BIC100 is the ideal choice for those seeking affordable solutions without compromising on quality. Its excellent performance-to-price ratio makes it perfect for installations where reliability and cost-effectiveness go hand in hand.
This product is available in the following versions

BIC100
Infrared 360° motion detector for indoor installation
Technical Specifications
| BIC100 | |
| Power supply voltage | 9 V to 16 V DC |
| Current draw | Max. 20mA @ 12 Vdc |
| Operating temperature | 0°C ... +50°C (14°F to 122°F) |
| Sensor type | Low-noise dual PIR |
| Alarm pulse duration | 5, 10, or 30 seconds (options 3, 2, or 1) |
| Installation Instructions | Ceiling mounting |
| Installation height | 2.5 to 6 m |
| Detection range | 6 m in diameter at a height of 3.6 m |
| Angle of detection | 360° |
| Alarm output | N.C., 28 VDC, 80 mA max |
| Tamper output | N.C., 28 VDC, 100 mA max |
| Dimensions | 116 x 116 x 28.2 mm |
Download the documentation
Other similar products
arrow_back
arrow_forward