- homeHome chevron_right
- Fire & Safety chevron_right
- Emergency Lighting chevron_right
- Emergency luminaires chevron_right
- HP320
HP320
Safety luminaires for escape route signage
HP320: compact and versatile safety signage luminaire
The HP320 safety signage luminaire is designed to ensure maximum versatility and ease of installation. Thanks to the single mounting bracket supplied, it can be wall-mounted, ceiling-mounted, or flag-mounted, adapting to a wide range of safety signage requirements in both public and private environments.
HP320 safety signage luminaire with visibility up to 20 metres
Equipped with patented optics and state-of-the-art LEDs, HP100 delivers a powerful and uniform luminous flux, ensuring maximum visibility in critical situations. Thanks to its reliability and long service life, it represents a secure investment for continuous protection with reduced maintenance requirements.
This product is available in the following versions

HP320AA000340
Self-test version

HP320BA000340
BUS-supervised version

HP320LA000040
Central-battery version
Technical Specifications
| HP320 | |
| Product type | Safety signage luminaire |
| Versions | Standard, Self-Test, Bus Monitoring, DALI, Central Battery |
| Type | Maintained (M) |
| Installation | Wall, flag, ceiling, recess, suspended |
| Power supply voltage | 220/230 VAC, 50–60 Hz |
| Battery | LiFePO₄ 3.2V |
| Visibility distance | 20 m |
| Insulation class | II |
| Colour | RAL9003 White |
| Light source | LED |
| Colour temperature | 5700K |
| Additional information | Dedicated terminal for the inhibition function and dedicated terminal for the rest mode function, test button and brightness dimmer |
| IP rating | IP40 |
| IK Protection rating | IK07 |
| Operating temperature | 0° to 50°C |
| Complies with standards | EN 60598-1, EN 60598-2-22, EN 62471, EN 1838, ISO 3864-4, ISO 7010 |
| Dimensions (HxWxD) | 217 x 176.5 x 41 mm |
| Warranty | 5 years |
Download the documentation
keyboard_arrow_down Certificate of Approval (CoA) - Materials (4)
keyboard_arrow_down CB Test Certificate - Materials (1)
keyboard_arrow_down Certificate of Conformity (CoC) - Materials (4)
keyboard_arrow_down EU Declaration of Conformity - Materials (10)
Materials (29)
Select all
Deselect all
Other similar products
arrow_back
arrow_forward