- homeHome chevron_right
- Fire & Safety chevron_right
- Special Detectors chevron_right
- Aspirating Smoke Detection Systems chevron_right
- FA100
FA100
Aspirating smoke detector with LPCB certification
FA100: aspirating smoke detector with dual channels and dual-light technology
Compatible with loop or conventional systems, with highly customizable smoke detection
Cloud Monitoring and Full Integration
FA100 has evolved from an advanced aspirating smoke detection system into a device fully integrated into the Inim Cloud ecosystem. It can be connected in a loop and managed via an app, setting a new operational standard. Thanks to the dedicated environment within theApp Inim Fire, you can monitor the device’s status in real time, adjust operating parameters, and analyze trends through continuously updated graphs. Monitoring is constant, precise, and accessible from anywhere. FA100 thus becomes the first aspirating system fully manageable via the Cloud: a standalone device that can be quickly enrolled via QR code and features a dedicated interface that simplifies every step, from commissioning to maintenance.
This product is available in the following versions

| FA100 | |
| Number of pipes | 2 aspiration pipes / 1 exhaust pipe |
| Maximum number of sampling holes per pipe (Class A) | 8 holes |
| Maximum number of sampling holes per pipe (Class B) | 18 holes |
| Maximum number of sampling holes per pipe (Class C) | 51 holes |
| Maximum overall length of pipes | 160 m |
| Maximum distance of a sampling hole from the detector | 100 m |
| Recommended exhaust pipe length | 0,5 m |
| Maximum exhaust pipe length | 10 m |
| Primary/auxiliary power supply from external power supply | Rated 24 V (20 to 30 V) |
| Maximum current draw | 400 mA @ 24 V |
| Aspiration fan speed | 1,500–4,750 RPM |
| Maximum current of I/O terminal outputs | 15 mA @ 30 V |
| Maximum current of the relay outputs | 2 A @ 30 V, 30 V |
| Battery for time/date | CR2032 |
| Display | Graphic LCD, 192 x 64 pixels, backlit |
| Enclosure material | ABS |
| Protection grade | IP30 |
| Dimensions | 190 x 395 x 117 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Temperature | -10°C to +55°C |
| Relative humidity | ≤ 93%, non-condensing |