- homeHome chevron_right
- Security & Comfort chevron_right
- InVista Video Surveillance chevron_right
- Thermal Series IP Cameras chevron_right
- 4 MP Dual Spectrum IP Minidome Camera with 7mm Fixed Lens
4MP Dual Spectrum Minidome IP camera with a 7mm fixed lens and Intelligent Detection
256×192 Dual Spectrum Minidome IP thermal camera for indoor and outdoor environments
Advanced functions for smoke, flame and temperature detection
It integrates advanced Deep Learning algorithms for functions such as Cross Line, Intrusion, Enter Area and Leave Area, ensuring high reliability in perimeter security applications. It also supports smoke, flame and temperature detection, AND logic between events and the ability to send HTTP strings to third‑party systems. Compatible with Inim NVRs that support InVista Video Verification. Advanced smoke, flame and temperature detection features are available on InVista NVRs equipped with Extra Features.
This product is available in the following versions

OPTIONAL ACCESSORIES

JB03H
Junction box for Minidome, 108.6 x 36mm (Ø x D)

WM03B
Wall Mount support for Minidome, 126.7 x 126.4 x 183.4 mm (B x H x D)

JB07/WM03-F
Wall Mount support with junction box for Minidome, 126.7 x 126.4 x 228.4 mm

UP06
Pole adapter, 127 x 136 x 62.4 mm (B x H x D) - Pole Ø 67 - 127mm
Technical Specifications
| CTM40F7D | |
| Resolution | 4 MP |
| Visible sensor | 1/2.8”, progressive scan, CMOS |
| Temperature sensor | 256x192 pixels, Uncooled vanadium oxide – NETD < 0.50mk@F1.0at 25°C – 8-14 μm Spectral range |
| Minimal lighting | 0.003 lux (F1.6, AGC ON). 0 lux with IR |
| Visible lens | 6mm @F1.6 |
| Thermal lens | 7mm @F1.0 |
| Video compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Video stream | Triple stream |
| IR LED range | Up to 30m. Wavelength: 750 nm (IR). Smart IR |
| WDR (Wide Dynamic Range) | True 120 dB |
| Basic events | Motion Detection, Ultra Motion Detection, Tamper Alarm, Audio Detection |
| Visible Intelligent Detection | Crossing a line, Intrusion, Entering an area, Leaving an area (based on human body detection, motor vehicles, and non-motor vehicles), Smoke and fire detection |
| Thermal Intelligent Detection | Crossing a line, Intrusion, Entering an area, Leaving an area (based on human body detection, motor vehicles, and non-motor vehicles), Smoking and fire detection, Temperature measurement |
| Edge storage | Micro SD, up to 512 GB |
| Audio – Alarms | Integrated microphone and speaker, 1/1 input/output – 2/2 inputs/outputs |
| Network | 1 RJ45 port (10M/100M Base-TX Ethernet) |
| Protection | IP67 |
| Compliant | ONVIF (Profile S) - NDAA |
| Dimensions | 129 × 114 mm |
| Weight | 0.72 kg |