- homeHome chevron_right
- Security & Comfort chevron_right
- InVista Video Surveillance chevron_right
- Thermal Series IP Cameras chevron_right
- IP 4 MP Dual Spectrum Fixed Lens Home Protection
4MP Dual Spectrum minidome IP camera with a fixed lens for Home Protection
Guaranteed performance even in low‑visibility conditions
The Thermal InVista series Minidome IP thermal camera is equipped with two integrated modules: a thermal module with 160×120‑pixel resolution and a 2.1mm fixed lens, and a visible‑light module with 4MP resolution and a 2.6mm fixed lens.
This combination allows the camera to detect heat generated by people or objects, ensuring reliable performance even in challenging conditions such as low light, fog or adverse weather.
The ideal solution for residential environments
The Home Protection version is designed for residential environments and uses AND logic to combine multiple events, reducing false alarms and increasing reliability. It integrates Deep‑Learning‑based video analysis on both the thermal and visible modules.
The camera is compatible with all Inim NVRs that support InVista video verification.
This product is available in the following versions

CTM40F2DHP
4MP Dual Spectrum Minidome IP thermal camera with Intelligent Detection, Home Protection
OPTIONAL ACCESSORIES

JB03H
Junction box for Minidome, 108.6 x 36mm (Ø x D)

WM03B
Wall Mount support for Minidome, 126.7 x 126.4 x 183.4 mm (B x H x D)

JB07/WM03-F
Wall Mount support with junction box for Minidome, 126.7 x 126.4 x 228.4 mm

UP06
Pole adapter, 127 x 136 x 62.4 mm (B x H x D) - Pole Ø 67 - 127mm
Technical Specifications
| CTM40F2DHP | |
| Resolution | 4 MP |
| Visible sensor | 1/2.8”, 4.0 megapixels, progressive scan, CMOS |
| Temperature sensor | 160x120 pixels, Uncooled vanadium oxide – NETD < 0.50mk@F1.0at 25°C – 8-14 μm Spectral range |
| Minimal lighting | 0.01 lux (F1.6, AGC ON). 0 lux with IR |
| Visible lens | 2.6 mm @F1.6 |
| Thermal lens | 2.1 mm @F1.0 |
| Video compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Video stream | Triple stream |
| IR LED range | Up to 30m. Wavelength: 750 nm (IR). Smart IR |
| WDR (Wide Dynamic Range) | True 120 dB |
| Basic events | Motion Detection, Ultra Motion Detection, Tamper Alarm, Audio Detection |
| Visible Intelligent Detection | Crossing a line, Intrusion, Entering an area, Leaving an area (based on human body detection, motor vehicles, and non-motor vehicles), Smoke and fire detection |
| Thermal Intelligent Detection | Crossing a line, Intrusion, Entering an area, Leaving an area (based on human body detection, motor vehicles, and non-motor vehicles), Smoking and fire detection, Temperature measurement |
| Edge storage | Micro SD, up to 512 GB |
| Audio | Built-in microphone and speaker, 1 input and 1 output |
| IN/OUT alarms | 2 inputs, 2 outputs |
| Network | 1 RJ45 port (10M/100M Base-TX Ethernet) |
| Protection | IP67 |
| Compliant | ONVIF (Profile S) - NDAA |
| Dimensions | 129 × 114 mm |
| Weight | 0.72 kg |
Download the documentation
lock
keyboard_arrow_down Installation Guide - Materials (13)
arrow_back
arrow_forward