- homeHome chevron_right
- Security & Comfort chevron_right
- InVista Video Surveillance chevron_right
- Thermal Series IP Cameras chevron_right
- 4MP Dual Spectrum IP Camera with 3.2mm Fixed Lens
4MP Dual Spectrum IP camera with a 3.2mm fixed lens and Intelligent Detection
High‑performance Dual Spectrum IP thermal camera for indoor and outdoor environments
The Dual Spectrum IP bullet thermal camera combines a 256×192‑pixel thermal module with a 3.2mm lens and a 4MP visible‑light module with a 4mm lens, delivering high‑level performance in both indoor and outdoor environments. Thanks to heat‑based detection, it provides excellent effectiveness even in low‑light conditions, adverse weather or long‑distance monitoring scenarios.
Advanced functions for smoke, flame and temperature detection
Equipped with advanced Intelligent Detection features based on Deep Learning on both modules, it supports Cross Line, Intrusion, Enter Area and Leave Area, making it ideal for perimeter security applications. It also includes smoke, flame and temperature detection, AND logic between events and the ability to send HTTP strings to third‑party systems. Compatible with Inim NVRs that support InVista Video Verification. Advanced analytics (smoke, flame and temperature detection) are available on InVista NVRs with Extra Features.
This product is available in the following versions

CTB40F3D
4MP Dual Spectrum IP Bullet thermal camera with fixed lens and Intelligent Detection
OPTIONAL ACCESSORIES

JB06A
Junction box for Bullet camera, 104 x 104 x 55.5 mm (B x H x D)

UP06
Pole adapter, 127 x 136 x 62.4 mm (B x H x D) - Pole Ø 67 - 127mm

UP06C
Pole adapter, 136 x 127 x 62.5 mm (B x H x D) - Pole Ø 67 - 127 mm
Technical Specifications
| CTB40F3D | |
| Resolution | 4 MP |
| Visible sensor | 1/2.8”, 4.0 megapixels, progressive scan, CMOS |
| Temperature sensor | 256x192 pixels, Uncooled vanadium oxide – NETD < 0.50mk@F1.0at 25°C – 8-14 μm Spectral range |
| Minimal lighting | 0.003 lux (F1.6, AGC ON). 0 lux with IR |
| Visible lens | 4 mm @F1.6 |
| Thermal lens | 3.2 mm @F1.0 |
| Video compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG |
| Video stream | Triple stream |
| IR LED range | Up to 40 m. Wavelength 750 nm (IR). Smart IR |
| WDR (Wide Dynamic Range) | True 120 dB |
| Basic events | Motion Detection, Ultra Motion Detection, Tamper Alarm, Audio Detection |
| Visible Intelligent Detection | Crossing a line, Intrusion, Entering an area, Leaving an area (based on human body detection, motor vehicles, and non-motor vehicles), Smoke and fire detection |
| Thermal Intelligent Detection | Crossing a line, Intrusion, Entering an area, Leaving an area (based on human body detection, motor vehicles, and non-motor vehicles), Smoking and fire detection, Temperature measurement |
| Edge storage | Micro SD, up to 512 GB |
| Audio | Built-in microphone and speaker, 1 input and 1 output |
| IN/OUT alarms | 2 inputs, 2 outputs |
| Network | 1 RJ45 port (10M/100M Base-TX Ethernet) |
| Protection | IP67 |
| Compliant | ONVIF Profile S, Profile G, Profile T |
| Dimensions | 269.1 × 95.7 × 83 mm |
| Weight | 0.95 kg |
Download the documentation
lock
keyboard_arrow_down Installation Guide - Materials (13)